2. týden
Tak, už jsme s miminkem pár dní spolu doma. Společný život nám všem začíná. Nadále se budeme zotavovat z porodu. Péče o novorozeňátko nám vezme většinu energie. Přesto je důležité, abychom si našli chvilku času na odpočinek, hlavně my, maminky. V současnosti miminko vyžaduje hlavně spánek, krmení, konejšení a mazlení.
Kolíbání na bříšku
Když je miminko vzhůru, pokládejme ho často na bříško (pochopitelně v naší přítomnosti), aby se učilo zvedat hlavičku. Pokud ho budeme nosit a poponášet po místnosti, zkusme jej nejen nosit v klubíčku, ale i v lehu na bříšku. Uchopme miminko do náruče tak, aby leželo bříškem dolů, hlavou na pravém předloktí. Po určité chvíli ho uchopme tak, aby jeho hlavička ležela na levém předloktí. Prostě strany střídejme. Čím lépe děťátko udržuje hlavu, tím více má jeho hlava přesahovat přes vaše předloktí. Podporujeme tím rozvoj svalů krční páteře a naše miminko může lépe objevovat svět okolo sebe.
Miminko, které se narodilo předčasně, ještě nezatěžujme pokládáním na bříško, spíše opakujte houpání a kolíbání z prvního týdne. Až nastane týden, kdy se mělo předpokládaně narodit, pokračujme postupně ve společném hraní.
- Otevírání ručiček
V prvním měsíci života miminko leží obvykle s pokrčenými pažemi a ručky má sevřené v pěst. Toto držení paží a ruček je způsobeno tím, že napětí svalů - ohýbačů je silnější než napětí svalů - natahovačů. Úkolem rozvoje pohybů ruček v prvních měsících je uvolnit sevření zaťatého v pěst, vyvolat pohyby celých paží a vyvolávat úchopový reflex. Takže dalším hraním budeme napomáhat otevírání zaťatých ručiček.
Děťátko položíme na přebalovací podložku či stůl, nakloníme se nad něj a vezmeme jeho ručičky do svých dlaní. Jemně se dotýkáme a hladíme zaťaté ručičky na hřbetní straně a přitom říkáme říkanku:
„Ruce, ruce, ručičky,
máte pěkné prstíčky.
Máte pěkné dlaně,
zaťukáme na ně.“
Ve chvíli, kdy říkáme "zaťukáme na ně", poklepeme palci do dlaní miminka. Časem bude miminko při hlazení po hřbetě ruky dlaně samo rozevírat, při poťukání do dlaní zase ručky sevře. Uvolnění zaťatých ruček je důležité proto, protože jen za otevřenou ručku můžete dítě uchopovat. Hlazením a jemnou masáží dosáhnete toho, že se ručky otevřou značně dříve, než když čekáte pasivně, až se uvolnění dostaví samo. Uvolnění napětí svalů ohýbačů se projeví jak otevřením dlaně, tak i natažením skrčených paží.
- Povídání si
Novorozenec si ještě neumí hrát, ale rád poznává svět, když je vzhůru. Využijme proto kažkou chvilku. Povídejme si s ním, vždyť hlas maminky i tatínka již zná z doby, kdy bylo v bříšku, a jsou pro něj velice uklidňující. Nevadí, že vám ještě nerozumí, potřebuje vás slyšet. Například při oblékání či svlékání miminka s ním mluvme a říkejme mu, co právě děláme: " Tak Aničko, nejdříve vyslečeme dupačky. Podívej, je na nich ptáček a ten dělá pí - pí- pí. A teď vyslečeme bodyčko. Nejprve ho rozepneme, vytáhneme jednu ručičku, druhou a teď přetáhneme bodyčko přes hlavičku bu - bu -bu..." Obdobně pokračujme při výměně plenky, mazání krému na zadeček, oblékání, koupání a později i při jídle či jiných běžných denních aktivitách. Miminko nejen slyší náš hlas, ale také se při různých činnostech uklidňuje a klidněji spolupracuje při přebalování, ... Podvědomě se připravuje na přicházející činnost a situaci.
Komentáře
Přehled komentářů
Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/generique-cialis-pas-cher/
What causes superior blood pressure
(AZineflierse, 9. 10. 2018 5:31)